Seminarski i Diplomski Rad

Sociologija mode
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 6

SAŽETAK:
Sociologija mode još je nedovoljno konstituirana sociologijska disciplina, ali se fenomenu mode posvećuje sve veća pažnja. Razlog tome je što moda ne obuhvaća samo odijevanje već i polazne oblike svakidašnjice u raznim oblicima čovjekove ekspresije. Temeljno načelo mode je prolaznost budući da ona zahtijeva sljedbenike i masovni prihvat. Od ostalih društvenih pojava moda se razlikuje po tome što je izrazito okrenuta sadašnjosti. Uzroke i slijed modnih promjena nemoguće je uočiti, ali nepobitna je činjenica da se one konstantno događaju. Kao takvi utječu i na razvoj ekonomije. Posjedovanje različitih ''modernih'' predmeta često predstavlja simbolički element društvenog statusa.
KLJUČNE RIJEČI: Moda, odijevanje, modni sljedbenici, načelo prolaznosti, modne promjene
 
1.UVOD: PREDMET SOCIOLOGIJE MODE
Sociologija mode još se nije konstituirala kao posebna sociologijska disciplina
Moda je dio kulture te se stoga fenomen mode i istražuje u okviru područja kulture.Za moderno društvo s pravom se može reći da je društvo mode. Zbog toga se i moda kao masovna društvena pojava nameće istraživačima društvenog života da je istražuju u okvirima kulture i da izgrađuju posebne teorijske koncepte za njeno što adekvatnije objašnjenje.
Kao dio kulture, moda se može se proučavati u odnosu na
1)društvenu strukturu tj. društvene grupe i
2)u vezi sa relativno samostalnim zakonitostima koje djeluju u oblasti mode kao posebnoj kulturnoj sferi.
Ne smijemo zaboraviti ni na utjecaj masa koje također kroz svoja ponašanja i stavove imaju određen odnos prema modi.
Jedan od pokušaja definicije sociologije mode glasi:
2.FENOMEN MODE
Teškoće određivanja predmeta sociologije mode, među ostalim, proizlaze i iz poteškoća definiranja samog fenomena mode.
U Klaićevom Rječniku stranih riječi navodi se da moda potječe od latinske riječi ''modus''=način, tj. iz francuskog ''la mode''=moda, način i odnosi se na ono što odgovara ukusu vremena, naročito u pogledu odijevanja i običaja. Moda bi, dakle, bio naziv za polazne oblike svakidašnjice, ali ne samo u odijevanju, već i u svim drugim vidovima čovjekove ekspresije, npr. u umjetnosti i filozofiji.
3.PROBLEMI PROUČAVANJA FENOMENA MODE
U proučavanju problema mode javljaju se dva problema:
1)teško je razlikovati samu modu od odijevanja i
2) povijesno locirati pojavu mode.
4.UZROCI ODIJEVANJA
Ipak, moda u odijevanju javlja se u trenutku kada odjeća biva prilika za postizanje stanja izuzetnosti, neobičnosti, u trenutku kad pojedinac prelazi iz divljeg stadija u kojem je tijelo ukrašavao iz određenih magijskih ili funkcionalnih potreba u artificijelno stanje.
5.NASTANAK MODNE ODJEĆE
Modna odjeća je u svom nastajanju intervenirala u ustaljenu odjeću- nošnju iz potrebe za promjenom, inovacijom, razlikovanjem, distanciranjem, individualizacijom. U začecima takvih pojava morala je postojati mogućnost da se promjena ustali u životu neke skupine ili pojedinca.
Valja otkloniti i pomisao kako je stoljetne promjene odjeće u novome vijeku uvjetovala neke krajnja svrha, npr. estetsko usavršavanje ljudskog lika, veća funkcionalnost, prilagodba potrebama vremena, izražavanje ''duha vremena'' itd. U prošlosti kao i danas na odjeći nalazimo mnoštvo na prvi pogled posve nefunkcionalnih dijelova, pojedinosti i dodataka, te dijelova koji izlaze iz nekih estetskih kanona ili koji gledano prema nekim određenim idealima ljepote, nagrđuju ljudski lik, sve do namjernog ustrajavanja na ''ružnoći'', npr. u modernim skupinama mladih.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!